Titulní obrázek

Papež byl obdarován modelem Renault Kangoo Z.E.

Publikováno: 11.září 2012

V papežské garáží je schováno BMW X5 nebo Volkswagen Phaeton. V současné době by měl do sbírky přibýt i nový Renault Kangoo Z.E. Tento vůz se však od ostatních trošku liší.

Papež musí jít příkladem a myslet na ekologii, byť ta je v případě elektřinou poháněných vozidel velmi sporná. BMW X5 nebo Volkswagen Phaeton totiž také nejsou moc nakloněni životnímu prostředí. U modelu Renault Kangoo Z.E.  najdeme v útrobách elektromotor, který poskytuje 44 kW (60 k) a napájí ho lithium-iontové články. Vozidlo je schopné na jedno nabití ujet až 170 km. Odpůrci podobných automobilů možná ohrnují nos, ale papežský exemplář není jen tak obyčejné elektrické Kangoo Maxi s dlouhým rozvorem, délkou 4,6 m a šířkou 1,8 m.

Byl totiž náležitě modifikován v poměrně známé karosárně Gruau. Bíle lakovaná karoserie nepostrádá ty správné erby, ale zajímavější úpravy představují elektrické výklopné schůdky nebo druhý pár křídlových dveří, které se otevírají směrem dozadu. Okna za nimi jsou vyjímatelná. Luxusní interiér má čtveřici samostatných kožených sedadel a díky shrnovací plátěné střeše může Benedikt XVI. třeba i kynout davům, ale auto bude sloužit hlavně jeho osobním potřebám.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Prostor pro nohy je opravdu obrovský. Vůz předal osobně Svatému Otci ve středu 5. září sám šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn v jeho letní rezidenci v Castel Gandolfo. Druhý podobný obdržel i vatikánský četnický sbor. V obou případech se pochopitelně jednalo o dary.